W jakie fundusze warto inwestować?

Korzystając z programów inwestycyjnych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest teza, iż portfel inwestycyjny powinien być zróżnicowany.

Nie należy jednak przesadnie go dywersyfikować, gdyż grozi to utratą kontroli nad jego istotną częścią. Łatwiej bowiem kontroluje się trendy kilku lub kilkunastu papierów wartościowych wchodzących w skład funduszy niż kilkudziesięciu.

Z tego powodu trzeba rozważnie wybierać fundusze, w które chcemy inwestować. Godnymi polecenia są między innymi takie fundusze jak zrównoważony czy stabilny.

Umożliwiają one zarówno zarabianie (zawartość akcji w pakiecie to zazwyczaj 20-40%), jak i dają poczucie bezpieczeństwa finansowego bez gwałtownych wahań kursu (poprzez obligacje i papiery skarbowe w wysokości 40-60% pakietu). Miłośnicy wartościowych kruszców także znajdą idealny fundusz inwestycyjny dla siebie, który będzie zawierał między innymi złoto, srebro czy platynę.

Zaletą wymieszania wielu kruszców w jednym pakiecie funduszu jest to, iż nawet przy spadkach cen złota możemy zarabiać pieniądze, o ile oczywiście większość kruszców drożeje. Niemniej w odróżnieniu od lokaty, fundusze należy w miarę regularnie kontrolować, gdyż ich cena jest zmienna i większość z nas chciałaby uniknąć przykrego rozczarowania po sprawdzeniu stanu konta po kilku miesiącach.

Niezależnie od tego w jakie fundusze inwestujemy, musimy pamiętać o tym, że warto czasami zmienić portfel inwestycyjny, gdy nasze fundusze zaczynają tanieć.