Studia humanistyczne – dostarczyciel bezrobotnych

Jednym z największych problemów przyczyniających się do bezrobocia młodych ludzi jest system edukacji niedostosowany do potrzeb rynku pracy. Jednym z największych osiągnięć transformacji ustrojowej w Polsce jest edukacja. Lawinowo wzrósł odsetek młodych ludzi, którzy kończą studia wyższe. Niestety, wygenerowało to nowe rzesze osób, które nie mogą znaleźć pracy.

Nagle okazało się, że w Polsce brakuje hydraulików, mechaników samochodowych i operatorów wózków widłowych, za to mamy w nadmiarze filozofów, socjologów i kulturoznawców. To właśnie studia humanistyczne stały się głównym dostarczycielem bezrobotnych absolwentów. Młodzi ludzie wybierając kierunki studiów zgodne ze swoimi zainteresowaniami, nie zastanawiają się, czy po ich ukończeniu łatwo będzie znaleźć pracę, a przecież nie potrzeba wielkiej wyobraźni, aby zdać sobie sprawę, że filozofowie lub kulturoznawcy to nie są osoby, które mogą przebierać w ofertach pracy. Każdy maturzysta przed wyborem kierunku studiów powinien sprawdzić, jakie perspektywy zatrudnienia daje mu konkretny dyplom.

Warto porozmawiać o tym z osobami, które skończyły dany kierunek, albo po prostu przejrzeć aktualne oferty pracy, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jako świeżo upieczony socjolog lub etnolog nie wylądujemy na bezrobociu.