Przyłącze wody

Dziś nie można wyobrazić sobie domu bez energii elektrycznej, a także bez przyłącza wodnego. To chyba dwa podstawowe media, bez których zwyczajnie nie da się funkcjonować. Doprowadzenie wody do domu ma zatem ogromne znaczenie, więc należy zawczasu zadbać, aby później nie było z tym żadnych kłopotów.

Większość działek budowlanych to tereny uzbrojone, a więc posiadające przyłącza do wody, prądu czy sieci kanalizacyjnej. Jeśli takowych nie ma, należy zlecić ich wykonanie, co pociąga za sobą koszty. Bywa, że zrobienie przyłącza wody nie jest opłacalne.

Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których działka jest oddalona od sieci, do której można by się podłączyć. Mimo to nawet w takich miejscach powstają w pełni funkcjonalne domy. Z reguły woda jest wtedy czerpana ze studni głębinowej za pomocą specjalnej pompy, co może wiązać się z koniecznością montażu systemu uzdatniania i filtrowania wody.

W przypadku normalnego przyłącza ten problem nie występuje, bo możemy być spokojniejsi o parametry czystościowe. Gdy chcemy wykonać przyłącze, musimy najpierw zwrócić się do firmy zaopatrującej okolicę w wodę pitną oraz usługi odprowadzania ścieków. Trzeba podpisać umowę, która określa między innymi stawkę jaką będziemy płacić za metr sześcienny wody.

Czasami istnieje możliwość ustalenia opłaty ryczałtowej, ale częściej wybiera się opcję z montażem wodomierza, a więc licznika zużycia wody bieżącej. Na podstawie odczytów zostaje wystawiony rachunek, który należy zapłacić. Wykonaniem przyłącza zajmuje się zazwyczaj sam dostawca.