Plazmy – historia

Telewizory z płaskim wyświetlaczem typu plazmowego nie są już dziś dobrem luksusowym. Może sobie pozwolić na nie niemal każdy, a ich sprzedaż wciąż rośnie. Ich oficjalna nazwa to wyświetlacze PDP.

Skrót pochodzi od angielskiego sformułowania „plasma display panel”, a jego konstrukcja wykorzystuje plazmę i luminator. Wyświetlacze plazmowe stanowią efekt pracy badaczy z Uniwersytetu Urbana-Champaign w Illinois w USA. Jego wynalezienie datuje się na 1964 rok, natomiast upowszechnienie rozwiązania konstrukcyjnego to lata 90.

XX wieku. Jak pierwsza wprowadziła je firma Fujitsu, a następnie Pioneer, który zapoczątkował sprzedaż telewizorów z ekranem plazmowym dostępną osobom prywatnym. Z początkiem XXI wieku, plazmy posiadały już wysoki kontrast, szerszy kąt widzenia niż ekrany LCD oraz żywą kolorystykę.

Jednak z biegiem czasu oraz postępem technologii wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, plazmy zaczęły być wypierane w 2007 roku z rynku telewizorów średniej wielkości. Wciąż jednak królują wśród co najmniej 40 calowych ekranów.