Kto wykonuje kosztorys budowy?

Wiemy już, że bez dokładnego kosztorysu budowy nie ma sensu brać się za nasze życiowe przedsięwzięcie jakim jest wzniesienie własnego domu. Bardzo często okazuje się, że przygotowanie kosztorysu jest kwestią podstawową, od której musimy zacząć. Dzieje się tak, ponieważ bank, nim podejmie decyzję o przyznaniu nam kredytu, może zażądać kosztorysu zawierającego zestawienie planowanych wydatków. To dla niego istotne źródło informacji i między innymi na tej podstawie określi on wskaźnik ryzyka kredytowego dla naszej inwestycji.

Sprawa jest poważna i nie należy jej lekceważyć. Dlatego kosztorysem powinien zająć się ktoś kompetentny. W biurach projektowych zazwyczaj mamy okazję zamówić projekt wraz z kosztorysem, ale musimy traktować go z dystansem. Architekci mają skłonność do zaniżania prognozowanych kosztów, aby ich propozycje stały się atrakcyjniejsze dla klientów.

Nam chodzi tymczasem o w pełni rzetelne dane. Stąd dobrym pomysłem jest zwrócenie się do profesjonalnego kosztorysanta. Dysponuje on sporą wiedzą i stałym dostępem do aktualnych danych z rynku materiałów budowlanych, ale także usług. Jest to niezależny specjalista, nie mający związków z biurem projektowym, więc możemy bardziej mu zaufać.

Określi on po jakie materiały sięgnąć, doradzi, gdzie i kiedy je kupować, aby wydać mniej. Możemy również liczyć na to, że podpowie nam coś w kwestii wykonawcy. Kosztorysant opiera swoje wyliczenia na podstawie projektu, który mu przedstawimy. Możemy też skorzystać z gotowych narzędzi internetowych, które wygenerują kosztorys na podstawie wpisanych w formularz danych.

www.konfraternia.com.pl