Kołatanie serca

Kołatanie serca to wyczuwalne przyspieszone lub nierównomierne bicie serca, które często występuje u ludzi zdrowych, ale może być także oznaką poważnej i groźnej choroby. A jak się objawia? Przede wszystkim bólami serca i częstoskurczem serca po wysiłku fizycznym. Częstoskurcz może występować także po wypiciu dużej ilości kawy lub herbaty oraz przy intensywnym paleniu papierosów.

Podobne objawy wywoływane są także przez stres lub lęk. Często choroba ta objawia się również uczuciem ucisku w klatce piersiowej lub w samej okolicy serca. Przyczyn kołatania serca jest wiele.

Może być to nadużywanie kawy i nikotyny, ale mogą to być również wady serca takie jak zwężenie zastawki dwudzielnej czy niedomykalność zastawki aorty. Schorzenie może być także spowodowane przebyciem choroby zakaźnej. Niezależnie od przyczyn, jeśli wyczujemy przyspieszone lub nierównomierne bicie serca, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania.

Ponadto powinniśmy ograniczyć używki i zmienić swój tryb życia na zdrowszy, aby ustrzec nasz organizm przed innymi schorzeniami.