Jak znaleźć pierwszą pracę po studiach?

Najtrudniejszy pierwszy krok – ta maksyma idealnie pasuje do problemu bezrobocia młodych ludzi. Największym przeszkodą w znalezieniu swojej pierwszej pracy po ukończeniu studiów jest dla młodych ludzi brak doświadczenia. Tak naprawdę pierwsze doświadczenia zawodowe należy zdobywać jeszcze w trakcie trwania edukacji.

Praktyki, staż, nawet wolontariat to doświadczenia, które może być dla naszych potencjalnych pracodawców ważniejsze niż świetne oceny na dyplomie. Co ważne, często zdarza się, że miejscem pierwszej pracy wielu młodych ludzi staje się właśnie firma, w której odbywali oni staż lub praktyki. To przecież świetna okazja do zaprezentowania swoich umiejętności – ryzyko tego, że jako pracownicy się nie sprawdzimy, jest właściwie zerowe.

Nawet jeśli praktyka lub staż nie zaowocują od razu zatrudnieniem, zdobyte doświadczenie może być naszym silnym atutem przy staraniu się o pierwszą pracę gdzie indziej. Pamiętajmy, że znalezienie zatrudnienia może nam zająć sporo czasu – nie zrażajmy się tym i nie zniechęcajmy. Jeśli mimo wysłania setek aplikacji, nie otrzymujemy nawet zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną, warto zweryfikować nasze postępowanie.

Może nasze CV zostało źle skonstruowane, a może warto nie ograniczać się tylko do wysyłania e-maili, ale także spróbować zadzwonić do jakiejś firmy lub wybrać się do niej osobiście. Rozwiązaniem problemu może także okazać się skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy lub doradcy zawodowego. Wielu młodych ludzi odrzuca też oferty pierwszej pracy z powodu zbyt niskiej płacy lub propozycji zatrudnienia na stanowisku poniżej swoich kwalifikacji, woląc dalej tkwić na bezrobociu.

To błąd – pamiętajmy, że pracodawca nie zna naszych możliwości i zatrudniając nas, sporo ryzykuje. Warto przyjąć ofertę mniej prestiżowej posady i wykorzystać ją do pokazania, że zasługujemy na szybki awans.