Jak napisać list motywacyjny?

Wiele bezrobotnych osób nie docenia wagi listu motywacyjnego w procesie szukania nowej pracy, chociaż wielu pracodawców bierze go pod uwagę. List motywacyjny to tylko uzupełnienie CV, ale nawet jeśli w ogłoszeniu o pracę nie napisano, że jest on wymagany, warto go wysłać.

List jest naszą indywidualną formą wypowiedzi, daje możliwości zaprezentowania swojej osoby z jak najlepszej strony i sprawienia, aby osoba przeglądająca wszystkie aplikacje, zapamiętała nas. Pamiętajmy, że list nie powinien być zbyt długi – powinien się zmieścić na jednej stronie formatu A4.

Na samym początku należy wyjaśnić, o jakie stanowisko się ubiegamy i dlaczego. W późniejszej części należy przekonać adresata, że jesteśmy idealnym kandydatem – wskażmy nasze dotychczasowe doświadczenie, kompetencje i zainteresowania pokrywające się z zakresem pracy.

Wiele młodych osób borykających się z problemem bezrobocia popełnia katastrofalny błąd polegający na kopiowaniu gotowego wzoru listu motywacyjnego, których wiele można znaleźć w Internecie. Osoby przeprowadzające rekrutację takie gotowe szablony pewnie już znają na pamięć.

Jeśli zobaczą, że „poszliśmy na łatwiznę”, zapewne od razu nas skreślą jako osoby leniwe i mało kreatywne. Lepiej poświęcić trochę czasu i energii na napisanie listu samodzielnie – to naprawdę może się nam opłacić.