Czym są raje podatkowe?

www.alibi-24.pl

Z pewnością nie ma osoby dorosłej, która chociaż raz nie spotkałaby się z terminem raj podatkowy. Nawet jeśli bliżej nie zapoznaliśmy się z tym terminem, to z pewnością z ogólnego sensu wypowiedzi, mniej więcej udało nam się zrozumieć czym jest to miejsce i dlaczego cieszy się ono takim zainteresowaniem wśród najbogatszych osób na świecie, jak i firm, które zyskały spory kapitał. Nie mniej, warto się temu zagadnieniu przyjrzeć bliżej, tak aby dokładnie wiedzieć czym są raje podatkowe i dlaczego przyciągają tak dużą grupę zainteresowanych osób.

Co na początek?

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, że rajem podatkowym określane jest takie państwo czy miejsce, które posiada tak skonstruowane przepisy podatkowe, że są one bardzo łagodne dla obcokrajowców, jak i zagranicznego kapitału. Im lepsze są warunki podatkowe w takim miejscu, tym większa jest szansa na to, że przyciągnie ono uwagę najbogatszych ludzi i firm, a to spowoduje, że zaczną one płacić podatki właśnie w takim miejscu, a nie we własnym kraju, w którym zazwyczaj te zasady związane z płaceniem podatków są znacznie bardziej wymagające. W takich rajach podatkowych zazwyczaj lokowane są zyski firm, które chcą, aby większość zarobionych przez nich pieniędzy została w ich kieszeni i nie chcą oddawać ich własnemu państwu, w formie podatków.

Sporo firm tak działa

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że sporo firm działa właśnie w ten sposób. Zakładają spółkę w państwie, które uważane jest za raj podatkowy i zazwyczaj sprzedają jej licencję na używanie praw autorskich. Wówczas mogą tam przesyłać pieniądze ze swoich zysków, dzięki czemu we własnym kraju, w którym prowadzą działalność, mogą wykazywać, że te zyski są mniejsze, a więc odkładać do kasy państwa, znacznie mniej pieniędzy. Istnieje sporo takich miejsc uważanych za raje podatkowe. Nad niektórymi z nich nasze organy państwowe nie mają żadnej kontroli, ale z niektórymi udało się wypracować porozumienie o wymianie informacji podatkowej. Wbrew pozorom takie raje podatkowe cieszą się sporym zainteresowaniem, a im więcej zysku przynosi jakaś firma, tym bardziej kuszące może być przeniesienie swoich pieniędzy właśnie do takiego miejsca.

Dlatego też warto wiedzieć jak to wszystko działa, tym bardziej, że takie firmy zazwyczaj tak kierują cenami towarów, aby wychodziło, że podatek muszą zapłacić w tym kraju, w którym system podatkowy jest dla nich korzystniejszy.

Kredyty dla wolnych zawodów w Zielonej Górze.