Co zrobić po stracie pracy?

Wylądowanie na bezrobociu to sytuacja trudna zwłaszcza dla młodych osób, które nie mają jeszcze wielkiego doświadczenia. Niełatwo jest młodym ludziom znaleźć swoją pierwszą pracę, dlatego jej strata jest szczególnie bolesna i rozczarowująca.

Wylądowanie na bezrobociu to nie jest jednak tragedia, ale chwilowy problem, który należy rozwiązać. Przede wszystkim nie można się załamywać i rozpamiętywać tego, co było, zastanawiać się, co zrobiliśmy źle itd.

To normalne, że firmy popadają w kłopoty, na które receptą bywa redukcja załogi. Optymizm to podstawa, aby nie popaść w depresję, poza tym pamiętajmy, że pracodawcy szukają raczej osób zadowolonych z życia, pełnych wiary w siebie, a nie smutasów przekonanych, że nic im się nie uda.

Po stracie pracy nie palmy też za sobą mostów – wyżywanie się na poprzednim pracodawcy, krytykowanie go w niczym nam nie pomoże, a może za to przysporzyć kolejnych problemów. Nie wiadomo, czy nasz przyszły rekruter nie zadzwoni do naszego poprzedniego szefa z prośbą o referencje, albo kto wie, czy w przyszłości nie natrafimy na swojej drodze na kogoś ze swojego poprzedniego miejsca pracy.