Co zrobić, gdy nasz bank upadł?

Kiedy wpłacamy pieniądze do banku, chcemy mieć pewność, że są one bezpieczne i będziemy mogli z nich korzystać za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba. W większości sytuacji faktycznie tak jest, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że co prawda rzadko bo rzadko, ale jednak czasami dochodzi do sytuacji, w której bank ogłasza swoją upadłość. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy mogli z niego wypłacić swoich pieniędzy. Czy to oznacza, że już ich nie odzyskamy i że tak naprawdę nie powinno się wpłacać pieniędzy do banku, jeśli nie chcemy obawiać się ich utraty?

Nie jest tak źle

Co prawda sytuacja, w której upada bank zdarza się bardzo rzadko, ale jednak czasami ma miejsce. Na szczęście jesteśmy na to przygotowani i w naszym państwie funkcjonuje coś takiego jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Co ważne, wszystkie banki muszą należeć do tego funduszu, a to oznacza, że zawsze możemy być pewni, że uzyskamy zwrot poniesionych strat. Nie mniej musimy sobie zdawać sprawę z tego, że te wypłaty, tak jak wszystkie inne, obarczone są pewnymi przepisami. Warto je znać, tak aby mieć pewność, że w razie kłopotów faktycznie będziemy mogli odzyskać jeśli nie wszystkie, to przynajmniej znaczną większość pieniędzy, które mieliśmy w banku. Należy tutaj podkreślić, że zwrot oferowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny przez te wszystkie lata się zmieniał, a więc kwota zwrotu, którą obecnie jesteśmy w stanie otrzymać, jest znacznie większa niż to miało miejsce na samym początku działania takiego funduszu.

O tym trzeba wiedzieć

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca pieniądze do kwoty 100 000 euro.

Wówczas otrzymujemy 100% zwrotu utraconych pieniędzy, które wypłacone zostaną w złotówkach po przeliczeniu według obecnie aktualnego kursu. Dlatego też, jeśli udało nam się w banku zgromadzić środki przekraczające daną kwotę, lepiej zrobimy, jeśli rozłożymy je na więcej banków. Wtedy zwiększymy nasze szanse na odzyskanie całej utraconej sumy. Oczywiście nikt nie chce, aby jego bank upadł, bo wiąże się to z wieloma problemami i stresem. Nie mniej, trzeba pamiętać, że jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, to jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni.

To oznacza, że jeśli nasze środki zgromadzone w tym banku nie przekraczały 100 000 euro, to otrzymamy zwrot całej sumy, a więc cała sytuacja nie odbije się na naszej kieszeni.

Systemy informatyczne dla branży finansowej