Ceny paliw a sytuacja na świecie?

Jeżeli mamy samochód, to bardzo zwracamy uwagę na wszystko co się z nim wiąże. To oznacza, że jesteśmy zainteresowani nie tylko korkami w mieście, zmianą opon, czy koniecznymi naprawami, ale również zwracamy baczną uwagę na cenę paliw. Im więcej podróżujemy, im więcej tego paliwa zużywamy, tym uważniej się mu przyglądamy, a to oznacza, że tym mniej jesteśmy zadowoleni, jeśli okazuje się, że ceny paliw idą w górę i za tą samą cenę jesteśmy w stanie kupić mniej paliwa, a co się z tym wiąże, jesteśmy też w stanie przejechać mniejsze odległości.

Czy to tylko wina rządu?

Zazwyczaj gdy ceny paliw idą w górę, zaczynamy się denerwować i szukamy winnych takiej sytuacji. Obwiniamy koncerny paliwowe, które według nas chcą się wzbogacić i wyciskają z posiadaczy samochodów wszystko co możliwe.

Z drugiej strony obwiniamy rząd, który powinien mieć nad tym wszystkim nadzór i tutaj również widzimy chęć wzbogacenia się, tym bardziej, że część z opłat za paliwo idzie do kasy państwa, na pokrycie jego potrzeb. Jednocześnie nie zastanawiamy się nad relacjami w cenie paliwa w odniesieniu do tego, co się dzieje na świecie. A przecież nasz kraj nie ma paliwa i musi je sprowadzać z innych miejsc na świecie. To oznacza, że to co dzieje się nawet kilka tysięcy kilometrów od nas, może mieć ogromny wpływ na cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za paliwo.

Patrzmy u źródeł

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, dlaczego wzrosła cena paliwa, to przede wszystkim najpierw powinniśmy sprawdzić, jaka jest sytuacja w miejscach, w których jest wydobywana ropa naftowa.

W ostatnim czasie doszło do ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej, to z kolei spowodowało wzrost cen za baryłkę ropy, co ostatecznie przełożyło się na wyższe ceny za paliwo również u nas. Jeśli sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal będzie się pogarszała, to możemy być pewni, że te ceny jeszcze będą rosnąć. A nawet jeśli zaczną stamtąd spływać bardziej optymistyczne informacje, to i tak nie mamy co liczyć, że ceny te w krótkim czasie się obniżą. Na pewno będzie potrzeba na to trochę czasu. Zawsze musimy sobie zdawać sprawę z tego, że obecnie świat jest taką globalną wioską, a więc to co dzieje się po drugiej stronie naszej planety, może mieć realny wpływ na to, co ma miejsce u nas.

Dlatego też, niejednokrotnie za cenę paliwa, którą przychodzi nam zapłacić podczas tankowania, nie jest odpowiedzialny rząd, ale rafineria, z której wydobywana jest ropa. Nawet jeśli znajduje się ona bardzo daleko od nas.